Kaffekanna och mjölkkanna silver

Klubbat för:

7 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

KAFFEKANNA, MJÖLKKANNA, silver, snarlika, kaffekannan stämplad Christopher Creuttz Stockholm 1863 resp. Edvard Emanuel Petterson Stockholm 1863, dekor i relieff i form av blom och bladdekor, kaffekannans handtag med kvinnofigur, fotavslutningar i form av fauner, höjd 27 resp. 15 cm, vikt 1105 g

Mjölkkannan med invändig förgyllning

623684

2019-03-13