Carl Malmsten, "Jättepaddan", fåtölj
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL MALMSTEN, "Jättepaddan", fåtölj, 1900-talets mitt, klädd i grått tyg, märkt CM, sitthöjd 34 cm, höjd 94 cm
HISTORIK
Modellen formgavs 1934. Auktionens exemplar är den tidiga varianten med lägre ben och mer tillbakalutad profil.
Slitage, tyg med skador
623887
2019-03-15