Carl Malmsten, "Jättepaddan", fåtölj

Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,
Carl Malmsten,

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

CARL MALMSTEN, "Jättepaddan", fåtölj, 1900-talets mitt, klädd i grått tyg, märkt CM, sitthöjd 34 cm, höjd 94 cm

HISTORIK
Modellen formgavs 1934. Auktionens exemplar är den tidiga varianten med lägre ben och mer tillbakalutad profil.

Slitage, tyg med skador

623887

2019-03-15