Soffa
Klubbat för:
21 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SOFFA, tillskriven Ephraim Ståhl, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, armlänen med lejonhuvuden och skulpterade gripar, sidorna med palmetter, sarger med bladstav, klot och överkragade avsmalande ben med kannelering, lös stoppad ryggdyna, längd 177, sitthöjd 42 cm
Slitage, kortad, sprickor, lagningar, möjligen senare ryggstöd
623915
2019-03-15