Fällbord Anders Jacob Rosendahl
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FÄLLBORD, fanerat i alrot, Anders Jacob Rosendahl (1762-1836), Arboga, på svarvad, tredelad pelarfot, brännstämplad A.J. Rosendahl Arboga, påskrift under skivan "Detta bord har tillhört J Schönherr och stått på Sparrsäter", diameter ca 45, höjd 74 cm, uppfällt 98 cm
Påskriften åsyftar troligen familjen Schönherr i Sparresäter, Lerdala. Carl Johan Schönherr, sidenfabrikör i Stockholm, flyttade 1812 från Stockholm till Sparresäter.
623941
2019-03-15