Fällbord Anders Jacob Rosendahl

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

FÄLLBORD, fanerat i alrot, Anders Jacob Rosendahl (1762-1836), Arboga, på svarvad, tredelad pelarfot, brännstämplad A.J. Rosendahl Arboga, påskrift under skivan "Detta bord har tillhört J Schönherr och stått på Sparrsäter", diameter ca 45, höjd 74 cm, uppfällt 98 cm

Påskriften åsyftar troligen familjen Schönherr i Sparresäter, Lerdala. Carl Johan Schönherr, sidenfabrikör i Stockholm, flyttade 1812 från Stockholm till Sparresäter.

623941

2019-03-15