Greta Sandberg

Greta Sandberg
Greta Sandberg
Greta Sandberg
Greta Sandberg
Greta Sandberg
Greta Sandberg
Greta Sandberg
Greta Sandberg
Greta Sandberg
Greta Sandberg
Greta Sandberg
Greta Sandberg

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GRETA SANDBERG (1909-2004): Växter, monogramsignerad, 1958, textil, ca 38x30 cm

HISTORIK:
Greta Sandberg livsverk har blivit kallat för "Sveriges enda riktiga outsiderkonstnärskap" och för "en stor och tidlös konst". Sandberg är född och uppvuxen i Freluga i Hälsingland. När hon var 50 år gammal flyttade hon tillsammans med man och barn ner till Ystad. Sandberg var autodidakt och påbörjade sitt konstnärskap i femtioårsåldern. Hon debuterade på Ystads konstmuseum 1962 och var en av grundarna till det kvinnliga konstnärskollektivet Octaviagruppen som bildades i slutet av 1970-talet. Hon var verksam nästan ända fram till sin död vid 95 års ålder. Greta Sandberg är en flitigt förekommande och en viktig konstnär i Ystads konstmuseums konstsamling.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

623948

2019-03-25