Charlotte Wahlström oljemålning

Klubbat för:

10 500 SEK

Utropspris

5 000 SEK

CHARLOTTE WAHLSTRÖM (1849-1924): Blommande äng, signerad Charlotte Wahlström, olja på duk fäst på pannå, 36x33 cm

Charlotte Wahlström var mycket begåvad och fick genom
stipendium möjlighet att studera i Paris och resa ner till
kontinenten. Hon erhöll dessutom kunglig medalj i landskapsmåleri och bronsmedalj på Världsutställningen i S:t Louis. Charlotte Wahlström tillhör en av de främsta landskapsmålarna från denna viktiga period i svensk konsthistoria.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

624091

2019-03-25