Anna Munthe-Norstedt oljemålning
Klubbat för:
8 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ANNA MUNTHE-NORSTEDT (1854-1936): Stilleben med druvklase, signerad och daterad Anna Norstedt 1883, olja på pannå, 23x33 cm
Det aktuella verket är ett exempel på Anna Munthe Norstedts tidiga måleri, då hon senare kom att övergå mer och mer till arrangerade blomsterstilleben.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
624100
2019-03-25