Anna Munthe-Norstedt oljemålning

Klubbat för:

8 400 SEK

6 000 SEK

ANNA MUNTHE-NORSTEDT (1854-1936): Stilleben med druvklase, signerad och daterad Anna Norstedt 1883, olja på pannå, 23x33 cm

Det aktuella verket är ett exempel på Anna Munthe Norstedts tidiga måleri, då hon senare kom att övergå mer och mer till arrangerade blomsterstilleben.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

624100

2019-03-25