Ingrid Rydbeck-Zuhr oljemålning 1975
Klubbat för:
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
INGRID RYDBECK-ZUHR (1905-2001): Blommande träd, monogramsignerad IR och signerad och daterad på baksidan Ingrid Rydbeck-Zuhr Yagul 1975, olja på duk, 40x50 cm
Ingrid Rydbeck-Zuhr, sedan 1940 gift med konstnären Hugo Zuhr, var både konstnär och konstskribent och företog ofta resor till sydligare länder, där även detta verk har tillkommit.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
624128
2019-03-25