Ingeborg Westfelt-Eggertz oljemålning

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

INGEBORG WESTFELT-EGGERTZ (1855-1936): "Bedstemor", signerad I Westfelt-Eggertz, olja på duk, 36x27,5 cm

Efter studier på Konstakademien i Stockholm 1873-1880 reste Ingeborg Westfelt-Eggertz till Paris för studier, varpå hon öppnade en elevskola 1887 för "börds- och börsaristokratiens unga damer".
Hon fick flera utmärkelser för sitt måleri, såsom guldmedalj i oljemålning i Arcachon 1888, silvermedalj i Versailles 1889 och Mention honorable i Evreux.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

624417

2019-03-25