Mollie Faustman oljemålning
Klubbat för:
7 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MOLLIE FAUSTMAN (1883-1966): Skärgårdsliv, signerad MF, olja på pannå, 37x46,5 cm
Mollie Faustmans konstnärliga inriktning var mestadels mot landskap med starka färger, med drag av expressionism och romantik. Beskrivningen går att känna igen sig i, beträffande auktionens två utrop, "Skärgårdsliv" och "Tvätterskor".
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
624418
2019-03-25