Hulda Schenson akvarell
Klubbat för:
1 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HULDA SCHENSON (1847-1940): Visby ringmur, signerad och daterad Hulda Schenson Visby 1895, akvarell, 43x30 cm
Hulda Schenson studerade vid Konstakademien i Stockholm 1874-1880 och för Carolus-Duran och Jean-Jacques Henner i Paris 1882-1885.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
624420
2019-03-25