Hulda Schenson akvarell

Hulda Schenson akvarell
Hulda Schenson akvarell
Hulda Schenson akvarell
Hulda Schenson akvarell
Hulda Schenson akvarell
Hulda Schenson akvarell
Hulda Schenson akvarell
Hulda Schenson akvarell
Hulda Schenson akvarell
Hulda Schenson akvarell
Hulda Schenson akvarell
Hulda Schenson akvarell

Klubbat för:

1 700 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HULDA SCHENSON (1847-1940): Visby ringmur, signerad och daterad Hulda Schenson Visby 1895, akvarell, 43x30 cm

Hulda Schenson studerade vid Konstakademien i Stockholm 1874-1880 och för Carolus-Duran och Jean-Jacques Henner i Paris 1882-1885.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

624420

2019-03-25