Anna Berglund två akvareller

Anna Berglund två akvareller
Anna Berglund två akvareller
Anna Berglund två akvareller
Anna Berglund två akvareller
Anna Berglund två akvareller
Anna Berglund två akvareller
Anna Berglund två akvareller
Anna Berglund två akvareller

Klubbat för:

1 000 SEK

2 000 SEK

ANNA BERGLUND (1857-1946): Landskap Ölsjön, signerad och daterad Anna Berglund 1888, akvarell, 16,5x23,5 cm
Landskap Borgholm, signerad och daterad Anna Berglund 1921, akvarell, 14x21 cm
(2)

Anna Berglund specialiserade sig inom akvarellmåleri och ställde bl.a. ut på Gummesons Konsthall i Stockholm samt Sveriges Allmänna Konstförenings utställningar. Hon var också vän till dåvarande kronprinsessan Victoria och syntes frekvent på Solliden om somrarna.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

624421

2019-03-25