Fåtöljer gustavianska 1700-talets andra hälft
Klubbat för:
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
FÅTÖLJER, 1 par, gustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor, förgyllda med underliggande färglager, medaljongformad rygg krönt av humlekvist, volutformade armlän, lös sittdyna, hörnfleuronger, svängd frontsarg med kvistar, avsmalnande kannelerade ben, sitthöjd 42 cm
Slitage, förgyllningsskador, ställvisa skador och lagningar
624492
2019-03-16