Emma Toll akvareller 1903 och 1907

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

3 000 SEK

EMMA TOLL (1847-1917): "Havslandskap från Dalarö", signerad Emma Toll Dalarö -03, akvarell, 14,5x19,5 cm och "Landskap från Dalarö", signerad och daterad Emma Toll Dalarö 1907, akvarell, 15,5x20,5 cm
(2)

Emma Toll medverkade i ett stort antal utställningar under sitt verksamma liv, bl.a. Salongen 1880-81 i Paris där hon vistades 1878-83 och studerade.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

624524

2019-03-25