Emma Toll akvareller 1903 och 1907
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
EMMA TOLL (1847-1917): "Havslandskap från Dalarö", signerad Emma Toll Dalarö -03, akvarell, 14,5x19,5 cm och "Landskap från Dalarö", signerad och daterad Emma Toll Dalarö 1907, akvarell, 15,5x20,5 cm
(2)
Emma Toll medverkade i ett stort antal utställningar under sitt verksamma liv, bl.a. Salongen 1880-81 i Paris där hon vistades 1878-83 och studerade.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
624524
2019-03-25