Gräddkanna Olof Hagrelius Mariefred
Klubbat för:
1 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OLOF HAGRELIUS, gräddkanna, silver, empire, (mästare i Mariefred under Örebros ämbete 1804-1846/7), stämplad 1845, invändigt förgylld, godronerat liv, uppsvängd hänkel med blad och rocaille dekor höjd 15 cm, vikt ca 219 g
Mynning med buckla, sliten förgyllning
624538
2019-03-17