Gräddkanna Olof Hagrelius Mariefred

Klubbat för:

1 600 SEK

2 000 SEK

OLOF HAGRELIUS, gräddkanna, silver, empire, (mästare i Mariefred under Örebros ämbete 1804-1846/7), stämplad 1845, invändigt förgylld, godronerat liv, uppsvängd hänkel med blad och rocaille dekor höjd 15 cm, vikt ca 219 g

Mynning med buckla, sliten förgyllning

624538

2019-03-17