Gräddkanna silver Johan Petter Grönvall
Klubbat för:
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
JOHAN PETTER GRÖNVALL (verksam 1807-1843), gräddkanna på fot, silver, empire, godronerat liv, uppsvängt handtag med bladdekor, spår av invändig förgyllning, stämplad Stockholm 1824, höjd 15 cm, vikt 180 g
Sliten förgyllning, bucklor
624550
2019-03-17