Gräddkanna silver Johan Petter Grönvall

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

JOHAN PETTER GRÖNVALL (verksam 1807-1843), gräddkanna på fot, silver, empire, godronerat liv, uppsvängt handtag med bladdekor, spår av invändig förgyllning, stämplad Stockholm 1824, höjd 15 cm, vikt 180 g

Sliten förgyllning, bucklor

624550

2019-03-17