Gräddkanna silver gustaviansk Nils Tornberg
Klubbat för:
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
NILS TORNBERG (verksam 1785-1821), gräddkanna, silver, gustaviansk, kaskmodell på fot, genombruten dekor med kulfötter, mynningskant med pärldekor, invändigt förgylld, uppsvängs räfflad hänkel, höjd 15,5 cm, vikt 158 g
Mindre bucklor, sliten förgyllning, liv med ägarmonogram
624571
2019-03-17