Gräddkanna silver gustaviansk Nils Tornberg

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 500 SEK

NILS TORNBERG (verksam 1785-1821), gräddkanna, silver, gustaviansk, kaskmodell på fot, genombruten dekor med kulfötter, mynningskant med pärldekor, invändigt förgylld, uppsvängs räfflad hänkel, höjd 15,5 cm, vikt 158 g

Mindre bucklor, sliten förgyllning, liv med ägarmonogram

624571

2019-03-17