Gräddkanna silver Adolf Zethelius
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ADOLF ZETHELIUS (verksam 1803-1839), gräddkanna, silver, sengustaviansk, stämplad Stockholm 1811, cylindriskt liv med dekor av ansikten, uppsvängd räfflad hänkel, invändigt förgylld, höjd 12,5 cm, vikt ca 156 g
Förgyllning med slitage
624588
2019-03-17