Gräddkanna silver Adolf Zethelius

Klubbat för:

5 000 SEK

2 500 SEK

ADOLF ZETHELIUS (verksam 1803-1839), gräddkanna, silver, sengustaviansk, stämplad Stockholm 1811, cylindriskt liv med dekor av ansikten, uppsvängd räfflad hänkel, invändigt förgylld, höjd 12,5 cm, vikt ca 156 g

Förgyllning med slitage

624588

2019-03-17