Ella Wanner oljemålning 1925

Ella Wanner oljemålning 1925
Ella Wanner oljemålning 1925
Ella Wanner oljemålning 1925
Ella Wanner oljemålning 1925
Ella Wanner oljemålning 1925
Ella Wanner oljemålning 1925

Såld för:

66 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

ELLA WANNER (1887-1962): Självporträtt, signerad och daterad Ella Wanner 1925, olja på duk, 42,5 x 34 cm.

Likt många av sina kvinnliga konstnärskollegor har Ella Wanners konstnärskap under lång tid både förbisetts och fallit i glömska. När vi idag tittar tillbaka på hennes måleri och betraktar några av hennes bilder som nu säljs på auktion kan man förundras över detta.

Kanske speciellt om man studerar det självporträtt i brandgul färgskala som sannolikt tillkommit under hennes tid i Paris. Som allt stort måleri har porträttet den där direktverkande effekten som närmast golvar betraktaren. Man förstår på en gång att här är det riktigt bra och att det handlar om stort måleri.

Som många konstnärer som försökte överleva på sin konst målade Ella Wanner mycket porträtt och stilleben, speciellt blomsterstilleben. Motiv som gick lätt att avyttra. Men det handlar långtifrån om någon massproduktion. Hennes produktion är relativt liten och hon är sparsamt förekommande på auktionsmarknaden och varje bild är tillkommen med stor omsorg och noggrannhet. En annan av hennes huvudfåror var landskapsmåleriet.

Ella Wanner studerade vid Konsthögskolan i Stockholm under åren 1908-12. Därefter flyttade hon till Frankrike och studerade 1912-14 för österrikaren Franz Wiegele i Paris. Mellan de båda världskrigen tillbringade hon ytterligare fem studievintrar i Paris. Själv förklarade hon att hennes "sympatier inom konstmåleriet närma sig nog mest Färg och Formgruppens konstnärer i Stockholm".

Ella Wanner var verksam som konstnär under flera decennier och ställde ut i en mängd olika sammanhang i Sverige. Hon deltog bland annat i Sveriges Allmänna Konstförenings salonger under åren 1916, 1917, 1926 och 1927. Hon var representerad på Parissalongen 1926 och Föreningen Svenska Konstnärinnors utställning på Liljevalchs konsthall 1927. Den senaste utställningsnoteringen är från 1947 i Uppsala. Men måleri av henne finns som är daterat ända in på 1950-talet. Hennes självporträtt finns på Nationalmuseum i Stockholm. Franz Wiegele avporträtterade även Ella Wanner 1912 och porträttet ingår i museet Belvederes samlingar i Wien, Österrike.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

624612

2019-03-25