Slagbord "Bergslagen" Ikea
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
SLAGBORD, 2 st."Bergslagen", Ikeas 1700-talssserie, gustaviansk stil, bemålade, höjd ca 76, 117x340 cm (total längd)
HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en serie av möbler och inredningsföremål efter förlagor från svenskt 1700-tal.
Lättare bruksslitage
624740
2019-03-21