Slagbord "Bergslagen" Ikea

Slagbord
Slagbord
Slagbord
Slagbord
Slagbord
Slagbord
Slagbord
Slagbord
Slagbord
Slagbord
Slagbord
Slagbord

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SLAGBORD, 2 st."Bergslagen", Ikeas 1700-talssserie, gustaviansk stil, bemålade, höjd ca 76, 117x340 cm (total längd)

HISTORIK: Under 1990-talet tog IKEA, i samarbete med Riksantikvarieämbetet och konsthistorikern Lars Sjöberg, fram en serie av möbler och inredningsföremål efter förlagor från svenskt 1700-tal.

Lättare bruksslitage

624740

2019-03-21