Lorens Grahn bägare silver
Klubbat för:
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LORENS GRAHN (verksam 1704-1755), bägare, silver, cylindrisk form, graverad bladdekor med punktning, invändigt förgylld, stämplad för Casimir Friedrich Meidt, Karlskrona 1742, höjd 8,5 cm, vikt 87 g
Historik: Lorens Grahn (även Lars Graan Christopherson) som avsagt sig som mästare 1718 pga. medellöshet tog arbete som verkgesäll hos Casimir Meidt´s änka. Stämplade därmed med Casimirs mästarstämpel (litt: Erik Andrén mfl "Svenskt Silversmide)
624762
2019-03-17