Lorens Grahn bägare silver

Lorens Grahn bägare silver
Lorens Grahn bägare silver
Lorens Grahn bägare silver
Lorens Grahn bägare silver
Lorens Grahn bägare silver
Lorens Grahn bägare silver
Lorens Grahn bägare silver
Lorens Grahn bägare silver

Klubbat för:

4 200 SEK

4 000 SEK

LORENS GRAHN (verksam 1704-1755), bägare, silver, cylindrisk form, graverad bladdekor med punktning, invändigt förgylld, stämplad för Casimir Friedrich Meidt, Karlskrona 1742, höjd 8,5 cm, vikt 87 g

Historik: Lorens Grahn (även Lars Graan Christopherson) som avsagt sig som mästare 1718 pga. medellöshet tog arbete som verkgesäll hos Casimir Meidt´s änka. Stämplade därmed med Casimirs mästarstämpel (litt: Erik Andrén mfl "Svenskt Silversmide)

624762

2019-03-17