Ingeborg Lundin Arielvas
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
INGEBORG LUNDIN (1921-1992), vas, Orrefors 1960, Ariel, kvadratisk med rundade hörn, dekor av luftbubblor i form av segel, cirklar och trianglar mot gråblå och gulbrun fond, signerad ORREFORS Ariel Nr 317 H Ingeborg Lundin, höjd 13 cm, längd och bredd 10,5x10,5 cm
PROVENIENS: 50-årsgåva till nuvarande ägares far 1960.
Enligt Orrefors arkiv har man gjort följande notering om vasen:
22/8 1960: Vas, fyrkantig vas, gråbrunt underfång, abstrakt mönster, höjd 135 mm, vidd 105 mm, såld till Nordiska Kompaniet Stockholm, som sedan försålde vasen för 180 kr.
Ingår i temaauktion Modern keramik & Konstglas
Några obetydliga repor nedtill
624871
2019-04-14