Ingeborg Lundin Arielvas

Ingeborg Lundin Arielvas
Ingeborg Lundin Arielvas
Ingeborg Lundin Arielvas
Ingeborg Lundin Arielvas
Ingeborg Lundin Arielvas
Ingeborg Lundin Arielvas
Ingeborg Lundin Arielvas
Ingeborg Lundin Arielvas
Ingeborg Lundin Arielvas
Ingeborg Lundin Arielvas
Ingeborg Lundin Arielvas
Ingeborg Lundin Arielvas

Klubbat för:

8 200 SEK

4 000 SEK

INGEBORG LUNDIN (1921-1992), vas, Orrefors 1960, Ariel, kvadratisk med rundade hörn, dekor av luftbubblor i form av segel, cirklar och trianglar mot gråblå och gulbrun fond, signerad ORREFORS Ariel Nr 317 H Ingeborg Lundin, höjd 13 cm, längd och bredd 10,5x10,5 cm

PROVENIENS: 50-årsgåva till nuvarande ägares far 1960.

Enligt Orrefors arkiv har man gjort följande notering om vasen:

22/8 1960: Vas, fyrkantig vas, gråbrunt underfång, abstrakt mönster, höjd 135 mm, vidd 105 mm, såld till Nordiska Kompaniet Stockholm, som sedan försålde vasen för 180 kr.

Ingår i temaauktion Modern keramik & Konstglas

Några obetydliga repor nedtill

624871

2019-04-14