Samiska föremål

Samiska föremål
Samiska föremål
Samiska föremål
Samiska föremål
Samiska föremål
Samiska föremål
Samiska föremål
Samiska föremål

Klubbat för:

1 400 SEK

Utropspris

1 000 SEK

SAMISKA FÖREMÅL, 9 dlr, 18/1900-tal, sydsamiska, bestående av: 2 skärp s ka beelhte, textil med dekor av pressade plåtar i mässing respektive skinnl med dekor av pärlbroderi i glas på textil, längd ca 83-84 cm, 7 spännen i mässing, delvis filad dekor, höjd ca 4-7 cm

Slitage, skador/bortfall, delvis anlupet

624907

2019-03-20