Gurli Rudevall Artelius

Gurli Rudevall Artelius
Gurli Rudevall Artelius
Gurli Rudevall Artelius
Gurli Rudevall Artelius
Gurli Rudevall Artelius
Gurli Rudevall Artelius
Gurli Rudevall Artelius
Gurli Rudevall Artelius

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

2 000 SEK

GURLI RUDEVALL-ARTELIUS (1897-1991): Höst, signerad och daterad Rudelius-Artelius 1928, blandteknik, signerad, ca 28x22 cm

HISTORIK:
Gurli Artelius studerade konst vid Althins målarskola 1918-1920 och Konstakademin 1920-1926 i Stockholm samt under resor till Frankrike och Italien.
Hennes konst består av målningar i olja eller tempera samt figurmålningar och illustrationer för ett flertal tidskrifter och bokomslag.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Smärre hål efter häftstift

625177

2019-03-25