Märta Ankarswärd oljemålning

Märta Ankarswärd oljemålning
Märta Ankarswärd oljemålning
Märta Ankarswärd oljemålning
Märta Ankarswärd oljemålning
Märta Ankarswärd oljemålning
Märta Ankarswärd oljemålning
Märta Ankarswärd oljemålning
Märta Ankarswärd oljemålning
Märta Ankarswärd oljemålning
Märta Ankarswärd oljemålning

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

MÄRTA ANKARSWÄRD (1890-1967): Stockholms ström, signerad MA, olja på duk fäst på pannå, 20,5x45 cm

Märta Ankarswärd var främst keramiker och ställde bl.a. ut på Stockholmsutställningen 1930. Mycket lite är känt om henne som målare.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

625189

2019-03-25