Märta Ankarswärd oljemålning
Klubbat för:
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MÄRTA ANKARSWÄRD (1890-1967): Stockholms ström, signerad MA, olja på duk fäst på pannå, 20,5x45 cm
Märta Ankarswärd var främst keramiker och ställde bl.a. ut på Stockholmsutställningen 1930. Mycket lite är känt om henne som målare.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
625189
2019-03-25