Ester Henning oljemålning 1970

Klubbat för:

4 000 SEK

3 000 SEK

ESTER HENNING (1887-1985): Vy från Flen, signerad EH och på baksidan signerad och daterad Ester Henning Flen 1970, olja på pannå av papp, 41x32,5 cm

Ester Henning placerades på sjukhus, så småningom Beckomberga, efter att 1919 ha slagit sin mor i huvudet med en stekpanna. Hennes konstnärliga talang upptäcktes först 1936, 49 år gammal, då hon erhöll material att teckna av en kurator på Beckomberga. Hennes verk ställdes ut första gången i samlingsutställningen "Schizofren konst" på God konst i Göteborg tillsammans med verk av Ernst Josephson och Carl Fredrik Hill. 1969 förflyttades Ester Henning till Bolmängens privata sjukhem i Flen, där hon kom in i en stark skaparperiod. Bl.a ställde hon ut på Liljevalchs Konsthall 1970.
Ett av auktionens utrop, med stark lyskraft, heter just "Flen 1970". Efter tre år på Bolmängen blev hennes hälsa försämrad, och hon återfördes till Beckomberga sjukhus.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

625200

2019-03-25