Josefina Holmlund oljemålning

Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning
Josefina Holmlund oljemålning

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

JOSEFINA HOLMLUND (1827-1905): Alplandskap med stuga, olja på duk fäst på pannå, 23x21 cm

Josefina Holmlunds målade på 1860-talet i ett
Düsseldorf-inspirerade måleri, som lyser igenom i flera av
auktionens utrop, bl.a. "Alplandskap med stuga" och "Sjölandskap med bro". När det franskinspirerade friluftsmåleriet kom på 1870- talet mattades Düsseldorfskolans drag av allt mer i hennes bilder
men försvann aldrig helt.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

625201

2019-03-25