Clara Löfgren akvarell 1891
Klubbat för:
4 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CLARA LÖFGREN (1843-1923): Modell, flicka i dräkt, signerad och daterad Clara Löfgren Paris -91, akvarell, 23x19 cm
Clara Löfgren var främst känd som porträttmålare och ställde ut två gånger på Salongen i Paris. Även auktionens akvarell är utförd i Paris, 1891.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
625205
2019-03-25