Ragnhild Nordensten oljemålning 1948

Klubbat för:

4 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

RAGNHILD NORDENSTEN (1888-1951): Dovhjortar, signerad och daterad Ragnhild Nordensten Båstad 1948, olja på duk, 54x65 cm

Ragnhild Nordensten var en mångsidig konstnär, som arbetade med såväl olja, akvarell som med etsningar, och skildrade både natur- och industrilandskap. Boken "Ragnhild Nordensten - industrialismens konstnärinna" utgiven 2013 skildrar ett alltför bortglömt konstnärskap. Auktionens utrop, "Dovhjortar", visar prov på den färgkänsla Ragnhild Nordensten besitter.

Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer

Ulf Hallius samling

625207

2019-03-25