Hanna Pauli oljemålning
Klubbat för:
8 600 SEK
Utropspris
10 000 SEK
HANNA PAULI (1864-1940): Flickporträtt, signerad Pauli, olja på duk, 40x30,5 cm
Hanna Pauli, född Hirsch, är känd inte minst för sina psykologiskt inträngande porträtt, bl.a. av vännen Venny Soldan utfört 1887 under tiden i Paris på Académie Colarossi. Auktionens tilltalande flickporträtt är av senare datum.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Ulf Hallius samling
625209
2019-03-25