Kyrkdosa silver
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KYRKDOSA, silver, stämplar något otydliga, troligen Johan Wennerwall (1737-1768), Göteborg, årsstämpel saknas, trycklock med motiv av duvor på gren, konturerad räfflad kantdekor, invändigt förgylld, diameter 5,5 cm, vikt ca 64 g
Botten med ristade och graverade ägarinitialer samt bucklor
625304
2019-03-19