Kyrkdosa silver

Kyrkdosa silver
Kyrkdosa silver
Kyrkdosa silver
Kyrkdosa silver
Kyrkdosa silver
Kyrkdosa silver
Kyrkdosa silver
Kyrkdosa silver
Kyrkdosa silver
Kyrkdosa silver

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KYRKDOSA, silver, stämplar något otydliga, troligen Johan Wennerwall (1737-1768), Göteborg, årsstämpel saknas, trycklock med motiv av duvor på gren, konturerad räfflad kantdekor, invändigt förgylld, diameter 5,5 cm, vikt ca 64 g

Botten med ristade och graverade ägarinitialer samt bucklor

625304

2019-03-19