Monica Bratt, Erik Höglund, William Stenberg

Klubbat för:

400 SEK

Utropspris

1 200 SEK

MONICA BRATT, ERIK HÖGLUND, WILLIAM STENBERG, glasföremål 11 st, 9 vinglas i färgerna rubinrött, blått och grönt formgivna av Monica Bratt, Reijmyre, ovalt fat formgivet av William Stenberg för Gullaskruf (salufört av Svenskt Tenn) och skål av Erik Höglund för Boda, skålen signerad H 867/200, 1940-/60-tal, vinglasens höjd 13,5-15,5, skålens höjd 20 och diameter 23 cm, fatet 23x17 cm

Ett blått vinglas med nagg, skålen av Höglund något sned

625351

2019-03-26