Smörterrin mandarinporslin famille rose

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

SMÖRTERRIN MED UNDERFAT, porslin, Kina, Qianlong (1736-1795), mandarinporslin, dekor av kartuscher med figurscener i emaljfärger, järnoxid samt sepia, hänklar i form av svinhuvuden, lockknopp i form av volut, längd ca 19 cm

Slitage, nagg, underfatet med mindre spricka samt retusch

625388

2019-03-19