Sven Jonson mapp med litografier

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SVEN JONSON (1902-1981): Mapp med 5 färglitografier, "Natten är dagens mor. Kaos är granne med Gud", stämpelsignerade, numrerade 208/390, Barnängens tryckeri AB, Stockholm, 1976, bladstorlek ca 84x58 cm.

Mappen innehåller följande verk:
1. Elegisk afton
2. Väntan
3. Nattens rosor
4. Gryning
5. Återkomsten

625393

2019-03-31