Ingeborg Lundin Arielvas Orrefors 1964
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
INGEBORG LUNDIN (1921-1992), vas, Orrefors 1964, Ariel, dekor av luftbubblor i form av segel, cirklar och trianglar mot gråblå fond, signerad ORREFORS Ariel Nr 117 N Ingeborg Lundin, höjd 22 cm
PROVENIENS: 50-årsgåva till nuvarande ägares far 1964.
HISTORIK: Enligt Orrefors arkiv har man följande anteckningar om denna vas: " 16 januari 1964, rund vas, grågrönt abstrakt mönster, höjd 220, vidd 120 mm, såld till Aveny Kristall, Stockholm, som sedan har försålt vasen för 230 kr".
Ingår i temaauktion Modern keramik & Konstglas
Mynningskanten med repor/nötningar
625407
2019-04-14