Ingeborg Lundin Arielvas Orrefors 1964

Klubbat för:

3 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

INGEBORG LUNDIN (1921-1992), vas, Orrefors 1964, Ariel, dekor av luftbubblor i form av segel, cirklar och trianglar mot gråblå fond, signerad ORREFORS Ariel Nr 117 N Ingeborg Lundin, höjd 22 cm

PROVENIENS: 50-årsgåva till nuvarande ägares far 1964.

HISTORIK: Enligt Orrefors arkiv har man följande anteckningar om denna vas: " 16 januari 1964, rund vas, grågrönt abstrakt mönster, höjd 220, vidd 120 mm, såld till Aveny Kristall, Stockholm, som sedan har försålt vasen för 230 kr".

Ingår i temaauktion Modern keramik & Konstglas

Mynningskanten med repor/nötningar

625407

2019-04-14