Obelisker

Obelisker
Obelisker
Obelisker
Obelisker
Obelisker
Obelisker
Obelisker
Obelisker
Obelisker
Obelisker
Obelisker
Obelisker
Obelisker
Obelisker
Obelisker
Obelisker
Obelisker
Obelisker

Klubbat för:

15 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

OBELISKER i porfyr, 1 par, 1800/1900-tal, Grand tour souvenirer, tillverkad i egyptisk porfyr samt svart kalksten/marmor, höjd ca 38,5 cm

Den egyptiska porfyren är bergarten som gett porfyren dess namn (benämningen kommer från grekiskans ord för purpur). Just denna återfinns endast på en ort i form av ett otillgängligt stenbrott i en av Egyptens öknar. Romarna var de som fann platsen och bröt stenen under några århundraden. Efter antiken föll ursprungsplatsen i glömska och återfanns först 1823.

Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour

Nagg av varierande storlek, slitage

625476

2019-03-23