Obelisk
Klubbat för:
9 600 SEK
7 000 SEK
OBELISK i porfyr, 1800/1900-tal, Grand tour souvenir, tillverkad i egyptisk porfyr samt svart kalksten/marmor, kulfötter samt lejonansikte med ring i brons, höjd ca 29 cm
Den egyptiska porfyren är bergarten som gett porfyren dess namn (benämningen kommer från grekiskans ord för purpur). Just denna återfinns endast på en ort i form av ett otillgängligt stenbrott i Egyptens öken. Romarna var de som fann platsen och bröt stenen under några århundraden. Efter antiken föll ursprungsplatsen i glömska och återfanns först 1823.
Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Mindre nagg, slitage
625479
2019-03-23