Obelisk

Obelisk
Obelisk
Obelisk
Obelisk
Obelisk
Obelisk
Obelisk
Obelisk
Obelisk
Obelisk
Obelisk
Obelisk
Obelisk
Obelisk
Obelisk
Obelisk
Obelisk
Obelisk

Klubbat för:

9 600 SEK

7 000 SEK

OBELISK i porfyr, 1800/1900-tal, Grand tour souvenir, tillverkad i egyptisk porfyr samt svart kalksten/marmor, kulfötter samt lejonansikte med ring i brons, höjd ca 29 cm

Den egyptiska porfyren är bergarten som gett porfyren dess namn (benämningen kommer från grekiskans ord för purpur). Just denna återfinns endast på en ort i form av ett otillgängligt stenbrott i Egyptens öken. Romarna var de som fann platsen och bröt stenen under några århundraden. Efter antiken föll ursprungsplatsen i glömska och återfanns först 1823.

Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour

Mindre nagg, slitage

625479

2019-03-23