Mikromosaik

Mikromosaik
Mikromosaik
Mikromosaik
Mikromosaik
Mikromosaik
Mikromosaik
Mikromosaik
Mikromosaik
Mikromosaik
Mikromosaik
Mikromosaik
Mikromosaik
Mikromosaik
Mikromosaik

Klubbat för:

5 000 SEK

Utropspris

7 000 SEK

MIKROMOSAIK, ca 1870, Grand tour souvenir föreställande S:t Peters platsen i Rom, plattan i svart alabaster med inläggning av malakit, största mått ca 13x17,5 cm

Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour

Nagg på plattan, mosaiken med mindre sprickor, åldersrelaterat slitage

625481

2019-03-23