Mikromosaik
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MIKROMOSAIK, ca 1870, Grand tour souvenir föreställande S:t Peters platsen i Rom, plattan i svart alabaster med inläggning av malakit, största mått ca 13x17,5 cm
Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Nagg på plattan, mosaiken med mindre sprickor, åldersrelaterat slitage
625481
2019-03-23