Flintredskap

Flintredskap
Flintredskap
Flintredskap
Flintredskap
Flintredskap
Flintredskap
Flintredskap
Flintredskap
Flintredskap
Flintredskap

Klubbat för:

1 100 SEK

Utropspris

1 500 SEK

FLINTREDSKAP, 9 st, äldre stenålder Egypten från Nildeltat, förvarade i träschatull, redskapen mellan ca 2,5-4 cm

Proveniens: Engelsk samling, tidigt 1900-tal

Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour

Jordfynd

625579

2019-03-23