Egyptiska amuletter
Klubbat för:
3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EGYPTISKA AMULETTER, 3 st, i form av 2 skarabeér samt gudinnan Taweret sentid/ptolemeisk tid, ca 672-30 f Kr, den minsta skarabén är möjligen ej från antiken, glaserat lergods, längd mellan 1,3-1,7 cm
Proveniens: Kyrkoherde Gunnar Rundgren (1920-2001) Inköpta av honom i bl a Paris och hemförda till Sverige på 1960/70-talet
Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour
Jordfynd
625599
2019-03-23