Egyptiska amuletter

Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter
Egyptiska amuletter

Klubbat för:

3 400 SEK

1 500 SEK

EGYPTISKA AMULETTER, 3 st, i form av 2 skarabeér samt gudinnan Taweret sentid/ptolemeisk tid, ca 672-30 f Kr, den minsta skarabén är möjligen ej från antiken, glaserat lergods, längd mellan 1,3-1,7 cm

Proveniens: Kyrkoherde Gunnar Rundgren (1920-2001) Inköpta av honom i bl a Paris och hemförda till Sverige på 1960/70-talet

Detta föremål ingår i temaauktionen Grand tour

Jordfynd

625599

2019-03-23